BLOG

Akné, azaz pattanásos bőr

20 jún 2016, by Angela in Kozmetika

Az akné, azt gondolnánk, leginkább fiataloknál fordul elő. De, mivel kialakulásában (a genetikai tényezők mellett) a hormonális tényezőknek oroszlánrész jut, így a helyzet az, hogy gyakorlatilag bármilyen életkorban előfordulhat, ahol valami miatt kicsit megborul a hormonrendszer kialakult rendje.

Fontos megjegyezni, hogy az akné nem ápolatlanság, vagy piszok miatt alakul ki, hanem genetikai, környezeti és hormonális okok kombinációja eredményezi mind a megnövekedett faggyúkiválasztást, mind a szaruképzési rendellenességet, melynek következménye lesz az eltömődött pórus.

Az eltömődött pórusban aztán felgyülemlik a faggyú, ez az elhalt bőrsejtekkel keveredve tökéletes flóra a baktériumoknak, amelyek így fel tudnak szaporodni. Egy eltömődött pórus nem feltétlenül látható szabad szemmel!

Így alakul ki tehát a komedó. Ha fehér, az azért van, mert nem nyitott a teteje, ha fekete, az azért, mert nyitott a teteje, és a levegő oxigénje eloxidálja. (Tehát nem azért sötét, mert koszos!)

A komedóképződés még nem gyulladt állapot. Gyakorlatilag bárkinél előfordulhat, szinte senki sincs a mostani környezeti- és életkörülmények között, akinek normálisan működne a bőre.

Ebből a stádiumból két irányba mehet. A pórus vagy lassan kilöki magából a bőrfelszínre a felgyülemlett faggyú-bőrlemezkék-baktériumok elegyet (vagy elmegyünk a kozmetikushoz, aki kitisztítja – ez gyorsabb megoldás), vagy gyulladásba jön (általában a pórus belső falának sérülése miatt). Ilyenkor a szervezet védekező mechanizmusa megindul, és fehérvérsejteket küld a helyszínre. Papula (kis pukli) alakul ki.

Ebben a védekezésben fehérvérsejtek halnak el, ebből alakul ki a genny, és ezzel együtt a papula már pusztulává, azaz pattanássá alakul. A pattanásokat a kozmetikus óvatosan megnyitja, és a tartalmát eltávolítja.

Ha a pórus tartalma nem a bőrfelszínre, hanem az alsóbb bőrrétegekbe ürül, akkor csomó keletkezik, ez pirosas-bordós színű kiemelkedésként jelenik meg a bőrön, és szigorúan tilos nyomkodni! Ezt nyomatékosítani kell, mert sajnos a kolléganők között is van olyan, aki az ilyennek nekiesik tűvel és minden erejével, miközben a vendégének hatalmas fájdalmat és sok esetben maradandó nyomot okoz!!! Nem nyomkodjuk a csomót! Előfordulnak nagyobb kiterjedésű, pirosas környezetű gyulladásos területek. Amennyiben egyszer-egyszer előjön, nem kell aggódni, azonban, ha krónikussá válik, akkor fontolóra kell venni, hogy ez esetleg cisztikus akné, és kezelése bőrgyógyász feladata. Semmi esetre se nyomkodjuk, mert a kiterjedése mélyebb bőrrétegeket érint, és ennek okán hegesedéssel gyógyul. A cisztikus akné mindig belső eredetű. Ezt kell megkeresni és orvosolni, amint ez megvan, akkortól lehet kiegészíteni külső kezeléssel.

Akné és rosacea

Az akné és a rosacea, habár két különböző bőrállapot, gyakran mutat hasonló tüneteket. Ugyanakkor kezelésük merőben más. Megjelenési formájuk hasonlóságai: gyulladt bőr, pirosság, dudorok, apró ciszták, egyenetlen bőrfelszín.

Hogyan lehet mégis megkülönböztetni a kettőt egymástól, hogy az adekvát kezelési módot, kozmetikumot válasszuk?

Van néhány dolog, amiben eltérnek. Az acne vulgaris jobbára kamaszokon és fiatal felnőtteken jelentkezik, hormonális egyensúlytalanság váltja ki, mely aztán gyulladást okoz. (A folyamatot fentebb részleteztem.)

A rosacea általában 30 fölött jelentkezik, és gyakran csak az arcon, míg az akné esetében a hát, a mellkas, vállak, karok is érintettek.

Legfőbb különbség azonban, hogy a rosacea esetében az apró pattanások nem alakulnak át mitesszerekké. Helyette vörös foltok, hámlás, irritált bőrfelület árulkodik a bőr aktuális állapotáról.

A pattanásos és a rosaceás bőr is nagy türelemmel és kitartással, de kezelhető. Ha nem is mindig száz százalékos megoldással, de legalább valamilyen javulást minden esetben el tudunk érni.

A nálam megtalálható megoldások: villanófény, célzott kozmetikumok, Bioptron lámpa, Veinstar a hajszálerekre.

Szakértő kezekben fellélegzik a bőr, és egészséges fényében sugározhat.